Forum mamhOpla.com.pl

{Ogólny}  Ekoszlaban w centrach miast


Staff
Mietas Online
Nieuchronnie zbliża się nowe!!!
Już w przyszłym roku w naszych miastach pojawią się strefy, do których nie wjadą najstarsze i najbardziej trujące auta. Jakie? Zdecydują samorządy.

Jak ma to działać?

Załóżmy, że jedziemy w stronę centrum jednego z takich miast. Po drodze widzimy nowy znak - jakby zakaz ruchu z ikonką You are not allowed to view links. Register or Login to view. i napisem "Ekostrefa". Dalej mogą wjechać już tylko auta z odpowiednią naklejką. Patrzymy na tablicę poniżej z napisem "Dopuszczalny wjazd" i kolorowymi kwadracikami z numerkami od 2 do 5. Jeśli nie mamy naklejki albo mamy taką, której nie ma pod znakiem, musimy zawrócić. Inaczej czeka nas mandat. - Chcemy wprowadzić nowe wykroczenie i rozszerzyć kompetencje miast i straży miejskich o możliwość kontrolowania aut pod tym kątem - mówi poseł Arkit. (dop. autor projektu rozporządzenia).

You are not allowed to view links. Register or Login to view. Zarejestruj mnie

Skąd wziąć taką naklejkę? Sposób dystrybucji wybierze miasto - ustawa tego nie precyzuje. W gestii samorządów będzie też lokalizacja ekostref i określenie, jakie nalepki będą w nich honorowane.


Młodsze = lepsze

A teraz kwestia budząca najwięcej emocji: co będzie decydowało o kolorze nalepek? Kluczowy będzie rodzaj paliwa oraz data pierwszej rejestracji auta. Generalnie, im młodszy samochód, tym więcej ekostref będzie stało przed nim otworem. Najtrudniej będą miały diesle. - Jeśli chodzi o toksyczność spalin, to eksperci z Ministerstwa Środowiska postawili znak równości między 22-letnim You are not allowed to view links. Register or Login to view. benzynowym i dziewięcioletnim dieslem - tłumaczy Arkit. - Może się więc zdarzyć, że autem benzynowym wjedziemy tam, gdzie nie wjedziemy dieslem z tego samego rocznika.

Każda nalepka będzie kosztowała 10 zł. Trzeba będzie ją wymienić, ilekroć wiek auta "przesunie je" do niższej klasy. Częściej będą musieli robić to właściciele diesli podzielonych aż na cztery kategorie wiekowe i odpowiadające im kolory nalepek: niebieską, zieloną, żółtą i czerwoną. Najlepiej mieć niebieską (klasa 5), najgorzej czerwoną (klasa 2).

Auta na benzynę będą miały tylko dwa rodzaje nalepek - niebieską i zieloną. A co z ciężarówkami i motocyklami? One też zostaną potraktowane w ten sposób: ciężarówki surowiej, motocykle łagodniej.

Oryginalna w polskim pomyśle jest klasyfikacja aut. Bo sama idea wyznaczania czystych stref i bronienia ich przed najbardziej trującymi You are not allowed to view links. Register or Login to view. sięga lat 90. XX w. i obowiązuje w ponad 200 miejscach w Europie. Co roku przybywa nowych miast z takimi strefami - najwięcej w Niemczech, a ostatnio w Czechach. Wszystkie działają podobnie i mają podobny cel - ochronę zdrowia.

Źródło: You are not allowed to view links. Register or Login to view.

You are not allowed to view links. Register or Login to view.You are not allowed to view links. Register or Login to view.Odpowiedz }
Otrzymane podziękowania:
Staff
HadeS
Administrator

good good jestem za

--


You are not allowed to view links. Register or Login to view.  You are not allowed to view links. Register or Login to view.
Odpowiedz }
Otrzymane podziękowania:

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości