Forum mamhOpla.com.pl

Opel FLEXTREME Concept


Staff
HadeS
Administrator

You are not allowed to view links. Register or Login to view. Zarejestruj mnie
Stylistyka nadwozia

Opel Flextreme jest nie tylko przykładem zaangażowania Opla w technologie przyjazne środowisku naturalnemu. To również dowód na to, że przyszłość ekologii może być równie stylowa co praktyczna.

Nadwozie modelu Flextreme wykorzystuje nowe elementy języka stylistyki Opla: więcej przetłoczeń, więcej przeźroczystych elementów stylizacyjnych, takich jak wąskie światła
w kształcie bumerangu oraz pochyłe linie nadwozia. Model Flextreme został zaprojektowany z założeniem ograniczania masy i optymalizacji właściwości aerodynamicznych poprzez wykorzystanie zaawansowanych materiałów i symulacji komputerowych.

Dolna krawędź szyby czołowej została przesunięta do przodu, dzięki czemu pokrywa silnika
z charakterystycznym przetłoczeniem jest bardzo krótka. Gniazdo zasilania umieszczone
w pasie podszybia pozwala naładować akumulatory prądem płynącym w domowym gniazdku.

Z przodu zwracają uwagę przeźroczyste panele kraty wlotu powietrza oraz tarcz kół. Dzięki wykorzystaniu poliwęglanu poprawiono właściwości aerodynamiczne samochodu nie ingerując w estetykę. Z tego samego powodu pojazd wyposażono w specjalne tarcze kół wykonane ze stopu metali lekkich, które wraz światłami przednimi w kształcie bumerangu skutecznie przyciągają wzrok.

Otwierające się jak skrzydła motyla drzwi są najbardziej rzucającą się w oczy cechą pojazdu. Również motyw ostrza jest doskonale widoczny i sięga aż do tylnej części samochodu. Wyjątkowe lampy tylne, rozciągające się daleko na boki dla podkreślania symetrii, są praktycznie niewidoczne aż do momentu, w którym zostaną włączone. Centralne, wyeksponowane miejsce z tyłu zajmuje znaczek Opla.

Tak jak wszystkie szyby panoramiczne, szyba przednia również zrobiona jest z lekkiego poliwęglanu. Rozciągając się na znaczną część dachu dodaje przestronności i rozświetla wnętrze. Jej wyjątkowy kształt podkreśla wypukły element kompozytowy, który ciągnie się od połowy dachu aż do poziomu podłogi z tyłu pojazdu.


Stylistyka wnętrza

Wnętrze Opla Flextreme charakteryzuje nowe podejście do przestrzeni, komfortu i światła.

Duży, przykuwający uwagę, panoramiczny wyświetlacz jest umieszczony bezpośrednio pod szybą. Funkcje wyświetlacza można dowolnie konfigurować. Może on pokazywać otoczenie samochodu, ponieważ zamiast lusterek zewnętrznych Flextreme jest wyposażony w dwie kamery boczne oraz jedną skierowaną do przodu i jedną skierowana do tyłu. Dotykowy wyświetlacz w konsoli środkowej służy do sterowania układem klimatyzacji, systemem informacyjno-rozrywkowym oraz nawigacyjnym. Za jego pomocą kierowca może również wybrać tryb pracy układu napędowego.

System schowków w przedniej i tylnej części tunelu środkowego zapewnia typową dla Opla uniwersalność.
W dwóch szufladach pasażerowie mogą przechowywać telefony, odtwarzacze MP3, iPod'y i palmtopy.
Co ciekawe, baterie przechowywanych w szufladach urządzeń elektrycznych są ładowane, a dzięki interfejsowi Bluetooth dane z tych urządzeń mogą zostać przesłane do pokładowego systemu informacyjno-rozrywkowego.

We wnętrzu Opla Flextreme na szeroką skalę wykorzystano lekkie i wytrzymałe elementy o strukturze przypominającej plaster miodu. Możemy je znaleźć w dolnej części deski rozdzielczej, w podłodze przestrzeni pasażerskiej, w podłodze bagażnika oraz nad tunelem środkowym, w którym umieszczone zostały litowo-jonowe akumulatory.

Uniwersalność

Samochód koncepcyjny Flextreme jest kolejnym, tak charakterystycznym dla marki Opel, uniwersalnym i praktycznym pojazdem wyróżniającym się innowacyjnym wzornictwem. Wszystko to dzięki zastosowaniu drzwi tylnych FlexDoor z zawiasami umieszczonymi z tyłu, zapewniającymi komfortowy dostęp do wnętrza, dużego przeźroczystego dachu i pary drzwi bagażnika, które otwierają się z boku
i unoszą do góry (FlexLoad).

System FlexLoad to także dodatkowa przestrzeń bagażowa pod podłogą bagażnika. Jest to najnowsze, innowacyjne rozwiązanie Opla, podobne do stosowanego już w modelu Zafira systemu siedzeń Flex7 oraz zintegrowanego systemu Flex-Fix, który można znaleźć w modelach Corsa i Antara.

Miłą niespodzianką, zwiększająca naszą mobilność, są dwa nowoczesne, elektryczne transportery osobiste (PT), umieszczone pod podłogą bagażnika. Można się na nich poruszać w miejscach, do których samochody nie mają wjazdu. Zasięg tych pojazdów wynosi 38 km.

Opel Flextreme - Rozwiązania techniczne

Opel Flextreme wykorzystuje rewolucyjny układ napędowy E-Flex wywodzący się z technologii Voltec.

E-Flex to nowa generacja elektrycznych układów napędowych opracowana specjalnie
z myślą o małych i średnich pojazdach. Litera "E" oznacza napęd elektryczny, natomiast “Flex” odzwierciedla jego uniwersalny charakter. Układ pozwala na wykorzystywanie różnych źródeł energii: zewnętrznej sieci wysokiego napięcia lub małego silnika spalinowego zasilanego bezołowiową benzyną, olejem napędowym lub bioetanolem E85 (mieszanina 85% etanolu i 15% benzyny), lub nawet ogniw paliwowych. Układ napędowy można dostosować do potrzeb konkretnego rynku.

W przeciwieństwie do samochodów z napędem konwencjonalnym i hybrydowym, układ napędowy E-Flex wykorzystuje silnik elektryczny zasilany z litowo-jonowych akumulatorów. Dzięki temu zasięg pojazdu koncepcyjnego Opel Flextreme na energii z samych akumulatorów wynosi 55 km. Jednak, silnik spalinowy
1.3 CDTI wytwarza dodatkową energię elektryczną wykorzystywaną do ładowania akumulatorów i zwiększenia zasięgu. Zasięg wynoszący 55 km zupełnie wystarczy w przypadku większości codziennie dojeżdżających do pracy mieszkańców Europy. Oznacza to jazdę bez zużywania paliw kopalnych i bez emisji CO2.

Samochód koncepcyjny Flextreme określa jak będą wyglądać samochody o niskiej emisji zanieczyszczeń
w najbliższej przyszłości.

Żródło: Opel.pl

--


You are not allowed to view links. Register or Login to view.  You are not allowed to view links. Register or Login to view.
}
Otrzymane podziękowania:

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Opel GRANDLAND X HadeS 1 541 21-04-2017, 19:33
Ostatni post: Mietas
  Opel Ampera-e Mietas 0 352 01-10-2016, 16:36
Ostatni post: Mietas
  Opel Mokka X Mietas 0 729 10-02-2016, 11:34
Ostatni post: Mietas
  Opel E2XX - Insignia HadeS 0 810 30-12-2015, 18:09
Ostatni post: HadeS
  Opel GT Concept HadeS 0 894 19-12-2015, 17:30
Ostatni post: HadeS
  {Ogólny}  Opel Vivaro Surf Concept: do sportu i rekreacji Mietas 0 1,255 10-09-2015, 17:00
Ostatni post: Mietas
  Opel ZAFIRA Concept - SUV HadeS 1 2,212 05-05-2015, 15:32
Ostatni post: HadeS
  Opel MERIVA Concept - Crossover HadeS 0 1,238 24-02-2015, 22:16
Ostatni post: HadeS
  Opel RAK e Concept HadeS 1 1,878 14-02-2014, 15:44
Ostatni post: Mietas
  Opel Trixx Concept HadeS 0 1,490 05-12-2013, 12:45
Ostatni post: HadeS

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości