Forum mamhOpla.com.pl

Zarys historyczny Adam Opel AG


Staff
Mietas
Adam Opel AG – niemieckie przedsiębiorstwo produkujące samochody osobowe.

Przedsiębiorstwo Opel zostało założone w roku 1862 przez Adama Opla w miejscowości Rüsselsheim w Hesji. Początkowo produkowało maszyny do szycia, a następnie rowery. W 1899 rozpoczęto produkcję samochodów.

Przełomowym rokiem dla działalności gospodarczej Adama Opla był rok 1899. Wtedy to podpisano umowę z Friedrichem Lutzmannem – producentem podwozi z Dessau. Jeszcze w tym samym roku ruszyła produkcja pierwszego samochodu marki Opel. Był to ręcznie montowany pojazd – Opel-Patent-MotorWagen, System Lutzmann, o mocy 3,5 KM, maksymalnej prędkości 20 km/h. Wyprodukowano zaledwie 11 egzemplarzy tego pojazdu.

You are not allowed to view links. Register or Login to view. Zarejestruj mnie

Opel Lutzmann 1901 r.

Kolejnym samochodem marki Opel był model 9PS (we współpracy z francuskim konstruktorem Alexandrem Darracqiem). W roku 1902 odbyła się premiera modelu 10/12PS (na salonie samochodowym w Hamburgu). Był to pierwszy model wyprodukowany całkowicie w fabryce w Russelsheim. Opel 10/12PS został wyposażony w dwucylindrowy silnik, chłodzony cieczą, który osiągał prędkość 45 km/h. W 1903 roku z fabryki wyjechał model z 4-cylindrową jednostką. Jednocześnie Opel rozpoczął produkcję motocykli. Pierwszy motocykl (o mocy 2 KM), kosztujący 700 marek, opuścił mury fabryki w 1901 roku. W 1909 r. wprowadzono nowy model samochodu 4/8PS bardziej znany jako Doctor Wagen (Doctor’s Car – 4/8 KM).

You are not allowed to view links. Register or Login to view. Zarejestruj mnie

Opel 4 8 PS Doktorwagen 1910 r.

I wojna światowa zmusiła Opla do przestawienia produkcji na auta ciężarowe, jednak równocześnie powstały też modele osobowe. Jednym z nich był Opel 18/50PS (pierwszy samochód z jednostką sześciocylindrową pojemności 4,7 litra).

Po I wojnie światowej przedsiębiorstwo wznowiło produkcję motocykli oraz powróciło do produkcji rowerów (w 1928 r. było największą fabryką rowerów). W 1919 roku, Opel otworzył pierwszy tor wyścigowy i tor do jazd próbnych na południe od Russelsheim.

Pierwszym powojennym samochodem był 8/25PS pokazany w 1921 roku na pierwszych targach motoryzacyjnych od zakończenia wojny. Jako pierwszy niemiecki producent, Opel wprowadził produkcję taśmową, na wzór fabryki Forda. Łączne nakłady na modernizację fabryki wynosiły milion marek. Zaowocowało to wprowadzeniem kolejnego modelu samochodu osobowego 4/12PS, popularnie zwany Laubfrosch (żabka drzewna). Masowa produkcja Opla pozwalała na obniżenie ceny samochodu osobowego z 4,5 tys. do 1990 marek, przez co fabryka poszerzała rynek zbytu. Przeprowadzone zmiany powodowały, że w 1928 r. Opel z udziałem rynkowym w wysokości 37,5% był największym niemieckim producentem samochodów.

W 1929 r. rodzina Opel sprzedała większościowy pakiet akcji amerykańskiemu gigantowi samochodowemu General Motors Corporation za 33,362 mln USD.

You are not allowed to view links. Register or Login to view. Zarejestruj mnie

Opel P4 1937 r.

Ekskluzywnym modelem marki Opel był Regent wyprodukowany w liczbie 25 egzemplarzy. Był to pierwszy model w historii z silnikiem ośmiocylindrowym, ważył ponad 2 tony. Opel wyprodukował także 3 modele wyścigowe RAK (Rakete), z których ostatnia wersja uzyskała rekordową wówczas prędkość 254 km/h.

W czasie II wojny światowej ciężarówki Opla Opel Blitz stanowiły podstawowe wyposażenie Wehrmachtu.

1947 wznowiono produkcję dobrze sprzedawanych przedwojennych modeli Olympia i Kapitän. Nie można było podjąć produkcji modelu Kadett ponieważ fabryka została przejęta przez sowieckie władze okupacyjne. Analogiczny samochód, nazwany Moskwicz 400 był produkowany w Związku Radzieckim. Dopiero w roku 1962 uruchomiono produkcję unowocześnionego Kadeta w Bochum.

You are not allowed to view links. Register or Login to view. Zarejestruj mnie You are not allowed to view links. Register or Login to view. Zarejestruj mnie You are not allowed to view links. Register or Login to view. Zarejestruj mnie You are not allowed to view links. Register or Login to view. Zarejestruj mnie You are not allowed to view links. Register or Login to view. Zarejestruj mnie

Na zdjęciach powyżej w kolejności: Opel Rekord C, 1.7 L, 1968 - Opel Kadett '87 - 1994 Opel Corsa B Sport - Opel Vectra Caravan '99 DTI 16V - Opel Insignia

Dzisiaj Opel jest drugim co wielkości producentem samochodów osobowych w Niemczech.

Opel posiada na terenie Polski fabrykę w Gliwicach. W ramach offsetu za zakup myśliwców F-16 przez Polskę, Amerykanie zobowiązali się zwiększyć produkcję Opli w naszym kraju, gwarantując pracę dla obecnych pracowników fabryki. W Polsce produkowane były lub są następujące modele Opli:

- Zafira II (B)
- Astra III sedan
- Astra IV
- Cascade kabriolet

Amerykański właściciel marki Opel – koncern General Motors – prowadził także rozmowy w celu przejęcia zakładu na warszawskim Żeraniu.

Modele samochodów Opel na świecie są sprzedawane pod różnymi nazwami markowymi GM. Są to między innymi: Vauxhall w Wielkiej Brytanii, Holden w Australii i Nowej Zelandii, Chevrolet w Ameryce Łacińskiej, a także jako Cadillac.

10 września 2009 – akcje Opla zostały podzielone pomiędzy Sbierbank, który obejmie 27,5% udziałów w Oplu, a Magnę, której przypadnie 27,5%. 35% papierów zachowa GM, a 10% dostaną pracownicy Opla.

4 listopada 2009 General Motors zdecydował się nie sprzedawać Opla, w związku z tą decyzją GM zobowiązał się do zwrotu 1,5 mld euro wsparcia finansowego, które uzyskał dla Opla od niemieckiego rządu.

22 kwietnia 2013 Koncern General Motors Co. podpisał umowę zakupu pozostałych 40% akcji Isuzu Motors Polska Sp. z o.o. (ISPOL) od Isuzu Motors.

Podpisanie umowy odbyło się w zakładzie ISPOL w Tychach. Od teraz fabryka ta, produkująca obecnie silniki Diesla Circle L 1.7l, będzie działać pod nazwą "GM Powertrain Poland".

Od 2002 r. GM posiadał już 60% udziałów w tyskiej fabryce silników. Zakup pozostałych 40% akcji podkreśla znaczenie, jakie ma dla koncernu rynek europejski - jeden z najbardziej konkurencyjnych rynków samochodowych na świecie, cechujący się najwyższymi wymaganiami klientów pod względem oszczędności paliwa i standardów CO2.

Zakład w Tychach powstał w 1996 r., a produkcję rozpoczął w roku 1999. Dotychczas wyprodukowano w nim ponad 2,5 mln silników. Obecnie w fabryce w Tychach, która szczyci się wysoką jakością oraz bezpieczeństwem środowiska pracy, jest zatrudnionych 522 pracowników.

Modele dostępne na rynku

- Agila segment A,
- Adam prestiżowy segment A
- Cascade cabrio
- Corsa segment B,
- Astra Classic III segment C,
- Astra segment C,
- Ampera elektryczny o wydłużonym zasięgu model, segment C
- Insignia segment D,
- Meriva mniejszy minivan
- Zafira większy minivan,
- Combo kombivan
- Mokka mniejszy SUV
- Antara większy SUV
- Vivaro – mniejszy model dostawczy
- Movano – większy model dostawczy

Modele wycofane z produkcji

- Opel Olympia
- Opel Olympia Rekord
- Opel Rekord zastąpiony przez Opel Omega
- Opel Commodore
- Opel Kapitän
- Opel Admiral
- Opel Diplomat
- Opel GT
- Opel Kadett zastąpiony przez Opel Astra
- Opel Astra I
- Opel Astra II
- Opel Ascona zastąpiony przez Opel Vectra
- Opel Vectra zastąpiony przez Opel Insignia
- Opel Manta
- Opel Monza
- Opel Senator
- Opel Sintra
- Opel Monterey
- Opel Campo
- Opel Calibra
- Opel Omega
- Opel Frontera, terenowy.
- Opel Speedster, sportowy
- Opel Tigra
- Opel Tigra II kabriolet C+C
- Opel Signum

Modele produkowane w fabryce Opla w Gliwicach

1. obecnie produkowane:

- Opel Astra Classic III Sedan
- Opel Astra IV – produkowana od 3 października 2009

2. produkowane w przeszłości:

- Opel Agila
- Opel Astra I
- Astra Classic II – produkcja została zakończona 31 sierpnia 2009
- Opel Zafira II – produkcja została zakończona 19 lipca 2010

Fabryki koncernu zlokalizowane są w:

1. Niemcy

- Rüsselsheim – zatrudnienie: 4600 osób, produkcja modelu Insignia Astra IV HB5
- Eisenach – zatrudnienie: 1600 osób, produkcja modelu Corsa
- Bochum – zatrudnienie: 4800 osób, produkcja modeli Opel Astra III Classic (5d i Kombi) i Zafira II
- Kaiserslautern – silniki

2. Polska

- Gliwice – zatrudnienie: 2600 osób, produkcja modeli Astra III (tylko sedan) i Astra IV HB3 HB5 HB4 HB3 OPC

3. Belgia

- Antwerpia – zatrudnienie: 1700 osób, produkcja modelu Astra- zamknięta od 2011 r.

4. Hiszpania

- Saragossa – zatrudnienie: 6700 osób, produkcja modeli Corsa, Meriva i Combo

5. Wielka Brytania

- Ellesmere Port – zatrudnienie: 2200 osób, produkcja modelu Astra IV (5d i kombi)
- Luton – zatrudnienie: 1300 osób, produkcja modelu Vivaro

6. Rosja

- Petersburg – zatrudnienie: 6700 osób, produkcja modelu Chevrolet Cruze


Źródło: Internet

You are not allowed to view links. Register or Login to view.You are not allowed to view links. Register or Login to view.Odpowiedz }
Otrzymane podziękowania:
Staff
Mietas
W uzupełnieniu zarys historyczny produkcji poszczególnych modeli marki OPEL

   

You are not allowed to view links. Register or Login to view.You are not allowed to view links. Register or Login to view.Odpowiedz }
Otrzymane podziękowania:

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Logo marki OPEL - emblematy, oznaczenia modeli i wersji Mietas 0 694 04-02-2016, 14:26
Ostatni post: Mietas

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości